PIC12F1840T-I/SN
DigiKey Part Number
PIC12F1840T-I/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC12F1840T-I/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC12F1840T-I/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F1840T-I/SN
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC12F1840T-I/SN Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
256 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 4x10b; D/A 1x5b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
8-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)