PIC12F510-I/SN
DigiKey Part Number
PIC12F510-I/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F510-I/SN
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 8MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 8-SOIC
EDA/CAD Models
PIC12F510-I/SN Models
RAM Size
38 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x8b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
8MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Peripherals
POR, WDT
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)