PIC16F15323-I/JQ
DigiKey Part Number
PIC16F15323-I/JQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F15323-I/JQ
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 3.5KB (2K x 14) FLASH 16-UQFN (4x4)
EDA/CAD Models
PIC16F15323-I/JQ Models
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz