PIC16F17146-I/6N
DigiKey Part Number
150-PIC16F17146-I/6N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F17146-I/6N
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (28K x 8) FLASH 20-VQFN (4x4)
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 41x12b; D/A 2x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Speed
32MHz