PIC16F54-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F54-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F54-I/P
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 768B (512 x 12) FLASH 18-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F54-I/P Models
RAM Size
25 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
18-PDIP
Speed
20MHz
Package / Case
18-DIP (0.300", 7.62mm)