PIC16F57-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F57-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F57-I/P
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3KB (2K x 12) FLASH 28-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F57-I/P Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
72 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Part Status
Active
Oscillator Type
External
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
PIC
Mounting Type
Through Hole
Core Size
8-Bit
Supplier Device Package
28-PDIP
Speed
20MHz
Package / Case
28-DIP (0.600", 15.24mm)