PIC16F648A-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F648A-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F648A-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-SSOP
EDA/CAD Models
PIC16F648A-I/SS Models
Category
Program Memory Size
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
20-SSOP
Connectivity
UART/USART
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)