PIC16F685-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F685-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F685-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20QFN
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-QFN (4x4)
EDA/CAD Models
PIC16F685-I/ML Models
EEPROM Size
256 x 8
Series
RAM Size
256 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz