PIC16F886-I/ML
DigiKey Part Number
PIC16F886-I/ML-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F886-I/ML
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 28-QFN (6x6)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F886-I/ML Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
368 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 11x10b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz