PIC16LF1519-I/P
DigiKey Part Number
PIC16LF1519-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16LF1519-I/P
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 28KB (16K x 14) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16LF1519-I/P Models
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 28x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
20MHz
Supplier Device Package
40-PDIP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)