PIC24FJ128GC010T-I/PT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC24FJ128GC010T-I/PT |
Description | IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 100-TQFP (12x12) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC24FJ128GC010T-I/PT Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 8K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V |
Part Status Active | Data Converters A/D 50x12b, 2x16b; D/A 2x10b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 16-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 32MHz | Supplier Device Package 100-TQFP (12x12) |