PIC24FJ16GA002T-I/SS | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PIC24FJ16GA002T-I/SS |
Description | IC MCU 16BIT 16KB FLASH 28SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 28-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PIC24FJ16GA002T-I/SS Models |
Category | Program Memory Size |
Mfr | Program Memory Type FLASH |
Series | RAM Size 4K x 8 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V |
Part Status Active | Data Converters A/D 10x10b |
DigiKey Programmable Not Verified | Oscillator Type Internal |
Core Processor PIC | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Core Size 16-Bit | Mounting Type Surface Mount |
Speed 32MHz | Supplier Device Package 28-SSOP |
Connectivity I2C, PMP, SPI, UART/USART | Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |