PIC24FJ32GP205-I/PT
DigiKey Part Number
150-PIC24FJ32GP205-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC24FJ32GP205-I/PT
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 48-TQFP (7x7)
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x12b SAR
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz