SMAJ40CAE3/TR13
DigiKey Part Number
150-SMAJ40CAE3/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
150-SMAJ40CAE3/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
150-SMAJ40CAE3/TR13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ40CAE3/TR13
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
64.5V Clamp 7.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
7.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
500W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V