SMBJ70CE3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Semtech Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 40,512
Datasheet
Taiwan Semiconductor Corporation
Bourns Inc.
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
STMicroelectronics
125V Clamp 4.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
SMBJ70CE3/TR13
DigiKey Part Number
SMBJ70CE3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ70CE3/TR13
Description
TVS DIODE 70VWM 125VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
70V
Voltage - Breakdown (Min)
77.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
125V