SMCJ90E3/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,517
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Bourns Inc.
160V Clamp 9.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ90E3/TR13
DigiKey Part Number
SMCJ90E3/TR13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ90E3/TR13
Description
TVS DIODE 90VWM 160VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
160V