SST25VF020-20-4I-SAE
DigiKey Part Number
SST25VF020-20-4I-SAE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST25VF020-20-4I-SAE
Description
IC FLASH 2MBIT SPI 20MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 2Mbit SPI 20 MHz 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SST25VF020-20-4I-SAE Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Organization
256K x 8
Mfr
Memory Interface
SPI
Series
Clock Frequency
20 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
20µs
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)