MG105D-12I
DigiKey Part Number
5943-MG105D-12I-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG105D-12I
Description
DC/DC,1W,5VIN,12VOUT,3 KVISO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 42mA, 42mA 4.5V - 5.5V Input
Category
Current - Output (Max)
42mA, 42mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
14-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.80" L x 0.40" W x 0.27" H (20.3mm x 10.2mm x 6.9mm)