GCJ31CR72E104KXJ3K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 5,208
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 1,750
Datasheet
0.1 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
GCJ31CR72E104KXJ3K
DigiKey Part Number
490-GCJ31CR72E104KXJ3KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ31CR72E104KXJ3K
Description
CAP CER 0.1UF 250V X7R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCJ31CR72E104KXJ3K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)