NFM18CC102R1C3D
DigiKey Part Number
490-6962-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6962-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6962-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFM18CC102R1C3D
Description
CAP FEEDTHRU 1000PF 20% 16V 0603
Detailed Description
1000 pF Feed Through Capacitor 16V 600 mA 300mOhm 0603 (1608 Metric), 3 PC Pad
EDA/CAD Models
NFM18CC102R1C3D Models
Category
Current
600 mA
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Capacitance
1000 pF
Height (Max)
0.028" (0.70mm)
Tolerance
±20%
Base Product Number
Voltage - Rated
16V