BAC05S24DC
DigiKey Part Number
811-BAC05S24DC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAC05S24DC
Description
AC/DC CONVERTER 24V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 210mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Manufacturer
Murata Power Solutions Inc.
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
81%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.64" H (25.4mm x 25.4mm x 16.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
210mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
5 W