NHD-0208BZ-RN-YBW-33V
DigiKey Part Number
NHD-0208BZ-RN-YBW-33V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0208BZ-RN-YBW-33V
Description
LCD MOD 16 DIG 8 X 2 REFLECTIVE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Reflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic Without Backlight Parallel 58.00mm x 32.00mm x 13.00mm
Category
Viewing Area
38.00mm L x 16.00mm W
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
Without Backlight
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V
Part Status
Active
Dot Size
0.56mm W x 0.66mm H
Number of Characters
16.0
Interface
Parallel
Display Format
8 x 2
Controller Type
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Text Color
Blue
Display Mode
Reflective
Background Color
Green
Character Size
5.56mm H x 2.96mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
58.00mm x 32.00mm x 13.00mm