PSMN012-80PS,127 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Texas Instruments
In Stock: 930
Texas Instruments
Diodes Incorporated
In Stock: 9
onsemi
onsemi
In Stock: 459
Infineon Technologies
Infineon Technologies
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 892
IXYS
In Stock: 124
STMicroelectronics
In Stock: 244
N-Channel 80 V 74A (Tc) 148W (Tc) Through Hole TO-220AB
PSMN012-80PS,127
DigiKey Part Number
1727-PSMN012-80PS,127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSMN012-80PS,127
Description
MOSFET N-CH 80V 74A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
43 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2782 pF @ 12 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
148W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 15A, 10V