PCH1H220MCL1GS
DigiKey Part Number
PCH1H220MCL1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
493-PCH1H220MCL1GSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCH1H220MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Nichicon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Ripple Current @ Low Frequency
35 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
700 mA @ 100 kHz
Type
Polymer
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
22 µF
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 135°C