PCV1J100MCL1GS
DigiKey Part Number
493-4398-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-4398-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4398-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCV1J100MCL1GS
Description
CAP ALUM POLY 10UF 20% 63V SMD
Detailed Description
10 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 75mOhm 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
PCV1J100MCL1GS Models
Category
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
10 µF
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm