PLG0J152MDO1
DigiKey Part Number
493-14393-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLG0J152MDO1
Description
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 6.3V TH
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 9mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PLG0J152MDO1 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Nichicon
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.3 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
1500 µF
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
6.3 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm