UBX2V100MHL
DigiKey Part Number
493-14911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UBX2V100MHL
Description
CAP ALUM 10UF 20% 350V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UBX2V100MHL Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
120 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
216 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C
Mounting Type
Operating Temperature
-25°C ~ 150°C