UCY2E220MPD
DigiKey Part Number
493-14952-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2E220MPD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UCY2E220MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
225 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
450 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C