UVK1H102MHD1TO | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | UVK1H102MHD1TO |
Description | CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | UVK1H102MHD1TO Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 1.35 A @ 120 Hz |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Ripple Current @ High Frequency 1.5525 A @ 10 kHz |
Part Status Active | Lead Spacing 0.197" (5.00mm) |
Capacitance | Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm) |
Voltage - Rated 50 V | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case Radial, Can |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |