UWD1A560MCL1GS
DigiKey Part Number
493-9652-2-ND - Tape & Reel (TR)
493-9652-1-ND - Cut Tape (CT)
493-9652-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWD1A560MCL1GS
Description
CAP ALUM 56UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UWD1A560MCL1GS Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
440 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.228" (5.80mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C