C80H12BS4ME-07
DigiKey Part Number
563-C80H12BS4ME-07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C80H12BS4ME-07
Description
DC FAN ,80X80X80MM, 12VDC, 203.0
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial (Dual) 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 203.0 CFM (5.68m³/min) 4 Wire Leads per Fan
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
80.5dB(A)
Series
Power (Watts)
171.6 W
Packaging
Tray
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads per Fan
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Current Rating (Amps)
14.3A
Width
80.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
203.0 CFM (5.68m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
6.038 in H2O (1504.0 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C