R40W12BGNL9-07
DigiKey Part Number
563-R40W12BGNL9-07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R40W12BGNL9-07
Description
FAN AXL 40X56MM BALL 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial (Dual) 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 39.2 CFM (1.10m³/min) 4 Wire Leads per Fan
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
74.0dB(A)
Series
Power (Watts)
42.2 W
Packaging
Tray
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads per Fan
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
3.52A
Width
56.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
39.2 CFM (1.10m³/min)
Material - Frame
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Static Pressure
7.319 in H2O (1823.0 Pa)
Material - Blade
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C