SM-42TW103 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sfernice
In Stock: 164
Datasheet
10 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 11.0 Turn Top Adjustment
SM-42TW103
DigiKey Part Number
SM-42TW103TR-ND - Tape & Reel (TR)
SM-42TW103CT-ND - Cut Tape (CT)
SM-42TW103DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-42TW103
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
EDA/CAD Models
SM-42TW103 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
10 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.189" x 0.138" Face (4.80mm x 3.50mm)
Tolerance
±10%