W40S12BMD5-07
DigiKey Part Number
563-W40S12BMD5-07-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W40S12BMD5-07
Description
DC FAN ,40X40X28MM, 12VDC, 21.9C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 21.8 CFM (0.610m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
58.0dB(A)
Series
Power (Watts)
7.7 W
Packaging
Tray
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
0.640A
Width
28.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Air Flow
21.8 CFM (0.610m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
1.891 in H2O (471.0 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C