AD020-02E
DigiKey Part Number
AD020-02E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD020-02E
Description
MAGNETIC SWITCH OMNIPOLAR 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Digital Switch Omnipolar Switch Open Collector Hall Effect 8-SOIC
Category
Test Condition
-40°C ~ 125°C
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 30V
Series
Current - Supply (Max)
4.5mA
Packaging
Tube
Current - Output (Max)
20mA
Part Status
Active
Output Type
Open Collector
Function
Omnipolar Switch
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Polarization
North Pole, South Pole
Supplier Device Package
8-SOIC
Sensing Range
±3.4mT Trip, ±1.4mT Release
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)