A28500-025
DigiKey Part Number
2262-A28500-025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A28500-025
Description
CONN D-TYPE PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Type, Nano-D Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A28500-025 Models
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Male Jackscrew (0-80)
Series
Termination
Solder
Packaging
Case
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum, Nickel Plated
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Plug, Male Pins
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A