APXW012A0X3-78SRZ
DigiKey Part Number
555-APXW012A0X3-78SRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
555-APXW012A0X3-78SRZCT-ND - Cut Tape (CT)
555-APXW012A0X3-78SRZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APXW012A0X3-78SRZ
Description
DC DC CONVERTER 3-18V
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3 ~ 18V 12A 9V - 36V Input
Category
Power (Watts)
216 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
95.5%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
10-SMD Module, 9 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.30" L x 0.53" W x 0.39" H (33.0mm x 13.5mm x 10.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
12A