G3VM-401A
DigiKey Part Number
Z2089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G3VM-401A
Description
SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-400V
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) 4-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G3VM-401A Models
Category
Voltage - Input
1.15VDC
Mfr
Voltage - Load
0 V ~ 400 V
Series
Load Current
120 mA
Packaging
Tube
On-State Resistance (Max)
35 Ohms
Part Status
Obsolete
Termination Style
PC Pin
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C