ED1100/12 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line)
ED1100/12
DigiKey Part Number
ED2385-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED1100/12
Description
TERM BLOCK PLUG 12POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge or Range - AWG
10-22 AWG
Series
Wire Gauge or Range - mm²
2.5mm²
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Type
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Wire Side)
Number of Positions
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
12
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Pitch
0.197" (5.00mm)
Wire Strip Length
7mm
Plug Wire Entry
90°
Contact Material
Copper Tin Alloy
Termination Style
Screw
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
1.043" (26.50mm)
Current - UL
15 A