EDSTL130/12
EDSTL130/12
EDSTL130/12
DigiKey Part Number
ED1682-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDSTL130/12
Description
TERM BLOCK HDR 12POS 5MM
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Termination Style
Solder
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Mounting Type
Through Hole
Series
Current - UL
10 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Black
Type
Header, Male Pins, Unshrouded
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
12
Contact Material
Copper Zinc Alloy
Number of Levels
1
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.079" (2.00mm)