Image for OSTOP030100 is not available
OSTOP030100
DigiKey Part Number
OSTOP030100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTOP030100
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Unshrouded 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Header Orientation
Vertical
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Termination Style
Solder
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Male Pins, Unshrouded
Housing Material
Brass
Number of Positions
3
Contact Tail Length
0.169" (4.29mm)
Positions Per Level
3
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Number of Levels
1
Base Product Number
Pitch
0.197" (5.00mm)