OSTTC030162
OSTTC030162
OSTTC030162
DigiKey Part Number
ED2601-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTTC030162
Description
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OSTTC030162 Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
3
Contact Material - Plating
Tin Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
15 A
Torque - Screw
0.3 Nm (2.6 Lb-In)
Voltage
300 V