OSTVN03A150
OSTVN03A150
OSTVN03A150
DigiKey Part Number
ED10562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVN03A150
Description
TERM BLK 3P SIDE ENT 2.54MM PCB
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.100" (2.54mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OSTVN03A150 Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Contact Material - Plating
Brass
Positions Per Level
3
Clamp Material - Plating
Brass
Pitch
0.100" (2.54mm)
Torque - Screw
0.15 Nm (1.3 Lb-In)
Current
6 A
Screw Thread
M1.6
Voltage
150 V