1N5343BRLG | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1N5343BRLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR) 1N5343BRLGOSCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1N5343BRLG |
Description | DIODE ZENER 7.5V 5W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 7.5 V 5 W ±5% Through Hole Axial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1N5343BRLG Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 5.7 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -65°C ~ 200°C |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package Axial |
Power - Max 5 W | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 1.5 Ohms |