1N5913BRLG
DigiKey Part Number
1N5913BRLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1N5913BRLGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5913BRLG
Description
DIODE ZENER 3.3V 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 3 W ±5% Through Hole Axial
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms