1N5927BRLG
DigiKey Part Number
1N5927BRLGOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
1N5927BRLGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5927BRLG
Description
DIODE ZENER 12V 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 3 W ±5% Through Hole Axial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N5927BRLG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 9.1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
6.5 Ohms