FDP39N20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 2,118
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 3,105
Datasheet
Similar
IXYS
STMicroelectronics
STMicroelectronics
N-Channel 200 V 39A (Tc) 251W (Tc) Through Hole TO-220-3
FDP39N20
DigiKey Part Number
FDP39N20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP39N20
Description
MOSFET N-CH 200V 39A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2130 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
251W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
66mOhm @ 19.5A, 10V