FDP75N08A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Infineon Technologies
In Stock: 11,568
Datasheet
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 544
STMicroelectronics
In Stock: 244
STMicroelectronics
In Stock: 932
Toshiba Semiconductor and Storage
In Stock: 37
N-Channel 75 V 75A (Tc) 137W (Tc) Through Hole TO-220-3
FDP75N08A
DigiKey Part Number
FDP75N08A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDP75N08A
Description
MOSFET N-CH 75V 75A TO220-3
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
104 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4468 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
137W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Supplier Device Package
TO-220-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
11mOhm @ 37.5A, 10V