FGH40N60SMD
DigiKey Part Number
FGH40N60SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH40N60SMD
Description
IGBT FIELD STOP 600V 80A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 600 V 80 A 349 W Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FGH40N60SMD Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
onsemi
Gate Charge
119 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
12ns/92ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 40A, 6Ohm, 15V
IGBT Type
Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
36 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
80 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
120 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 40A
Supplier Device Package
TO-247-3
Power - Max
349 W