FGH4L50T65MQDC50
DigiKey Part Number
5556-FGH4L50T65MQDC50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FGH4L50T65MQDC50
Description
IGBT FS 650V 100A TO-247-4L
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Field Stop 650 V 100 A 246 W Through Hole TO-247-4L
Category
Switching Energy
240µJ (on), 310µJ (off)
Gate Charge
102 nC
Part Status
Active
Td (on/off) @ 25°C
27ns/181ns
IGBT Type
Field Stop
Test Condition
400V, 25A, 15Ohm, 15V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
200 A
Package / Case
TO-247-4
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 50A
Supplier Device Package
TO-247-4L
Power - Max
246 W